Пластикові пакети під забороною
До магазину з еко-торбинкою: з 10 грудня золотонісці змушені будуть платити за пластикові пакети
З 10 грудня золотонісці, як і всі мешканці України, будуть змушені купувати пластикові пакети. Саме з цієї дати стартує перший етап відмови від них. В українських магазинах одноразові пластикові пакети продаватимуть за ціною від 2 до 3 гривень за штуку. Про це пише «УНІАН».
1 червня рішення про заборону використання пластикових пакетів підтримали 297 народних депутатів. А 7 червня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України".
«500 – стільки пакетів за рік використовує кожен українець. 20 хвилин – саме стільки в середньому ми користуємося пакетом. Більше 100 років пакет розкладається в довкіллі, і лише декілька секунд необхідно, щоб підписати важливий закон», - сказав очільник держави.
Як виняток, можна застосовувати пластикові пакети, обмежені величиною (225х345х450 мм), які використовуються для м’яса, риби та продуктів з них. Також для сипучих продуктів, для яких пакет є первинним упакуванням.
Штрафи за покарання почнуть призначати вже у березні 2022 року
Для адаптації та виведення з обігу пластикових пакетів держава надає три місяці.
З 10 березня 2022 року вводиться другий етап, в якому законом буде заборонено продавати тонкі і надтонкі пластикові пакети. Їх можна буде закупити за спеціально встановленими цінами державою і тільки в особистих цілях.
За поширення заборонених пластикових матеріалів передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 8,5 тис. гривень, при повторному порушенні протягом трьох років - від 17 тис. грн.
Штраф сплачує відповідний суб'єкт господарювання протягом 15 днів з дня отримання копії постанови.
Чи знають золотоніські продавці та підприємці про зміни в обслуговуванні клієнтів і чи готові до них?
Як свідчить наше опитування, значна частина їх ще не знає про нову норму Закону і не готова до його введення. Навіть на першому етапі.
Дехто, завдяки нашим роз’ясненням, уяснив для себе, чому постачальники стали активно пропонувати еко-пакування. Ще деякі зраділи, що покарання будуть введенні аж за 3 місяці. Протягом цього часу вони встигнуть збути заготовлену пластикову тару. Хай навіть уже й на безкоштовній основі.
− Ми знаємо про введення заборони на пластикові пакети, − сказала головний технолог райСТ Жанна Старухіна. – Читаємо нові Закони і позитивно сприймаємо. Але повністю і водночас позбутися пластику у нашій мережі – нереально. Будемо робити це поступово. Уже зараз вивчаємо прайси різних компаній, що виробляють паперову тару. Налагоджуємо контакти з постачальниками. Гадаю, трьох місяців перехідного періоду до другого етапу нам цілком вистачить.
Переконана, що завзяті прихильники еко-тари: картонних коробок, тканинних торбочок та пакетів, а їх серед золотонісців немало, з радістю чекатимуть 10 грудня. Нарешті їхнє власне переконання і багаторічне прагнення до змін знайшло рішення на рівні держави.
А як з цим в інших країнах світу?
Доречно згадати, що уряди 33 країн світу запровадили повну, а ще 53 країни – часткову заборону або ж значний податок на використання пластикових пакетів.
Найперше це зробили у Сингапурі, де на початку 2000-х років відбулися масштабні повені, спричинені «пластиковим забрудненням».
У Британії, приміром, використовують пакети, які розкладаються від 20 діб до 4 років із мінімальною шкодою для довкілля
Данія запровадила високі податки на роздавання у магазинах пластикових пакетів, що на 90% знизило їх використання.
У Фінляндії вирішили розмістити у торговельних мережах автомати для збирання пластикових пакетів, щоб відправляти їх на переробку.