Модерна. Усе, що треба знати про вакцину, якою масово щеплять українців
В Україні почалася масова вакцинація усіх охочих препаратом Moderna проти COVID-19. У середині липня Україна отримала два мільйони доз цієї вакцини і зараз в Києві та регіонах усі охочі без проблем можуть отримати щеплення.
Навколо неї багато пліток, тому спробуємо пояснити, що це за вакцина і як та де можна нею щепитися.
Що це за вакцина - Moderna
Вакцина розроблена американським Національним інститутом алергії та інфекційних захворювань.
Moderna є так званою РНК (мРНК)-вакциною, тобто вакциною, яка несе частину генетичного коду вірусу й імунна система людини сама виробляє антигени. Такою ж є і вакцина Pfizer-BioNTech.
Щеплення роблять двома дозами вакцини. В Україні під час першого щеплення рекомендують робити другий укол з інтервалом 28 днів. Але інтервал за необхідності можуть збільшити до 42 днів.
Людям кажуть після першої дози, що запросять для отримання другої.
Вироблення антитіл до вірусу у більшості людей відбувається непомітно. Але іноді після вакцинації можливий біль у місці щеплення або підвищення температури. Це нормально. Згодом у вас формується імунітет до цієї хвороби.
Moderna схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я, як і інші три вакцини, якими щеплюють українців - Comirnaty/Pfizer-BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech та AstraZeneca (Covishield, SKBio).
Україна отримала вакцину Moderna (кодова назва mRNA-1273 та торговельна назва Spikevax), 18 липня від уряду США у межах глобальної ініціативи COVAX.
Чому варто вакцинуватися
Вакцинація не гарантує, що ви не захворієте коронавірусом, але допоможе запобігти важкому перебігу хвороби та смерті.
За розрахунками ВООЗ, схвалені вакцини забезпечують також певний захист і від нових штамів вірусу, як от новий штам "Дельта".
За останнім дослідженням канадських вчених, ефективність Moderna проти штаму "Дельта", вперше виявленого в Індії, 72%. Це найвищий показник з-поміж інших вакцин, що брали участь у дослідженні, а це вакцини Pfizer та Oxford/AstraZeneca.
Дослідження кінця 2020 року свідчили, що Moderna захищала від наявних тоді штамів Covid-19 з ефективністю майже 95%.
Навіть якщо ви вже перехворіли на COVID-19, щеплення робити потрібно, твердять фахівці. Вакцини забезпечують надійніший захист.
На сьогодні відомо, що імунітет після щеплення від COVID-19 зберігається пів року.
Де і як вакцинуватися?
З 21 липня Україна відкрили доступ до вакцинації всім охочим після 18 років. Раніше щепили пріоритетні групи населення, людей із супутніми захворюваннями та людей віком від 60 років. Іншим отримати щеплення було не завжди просто.
Тепер, за інформацією Міністерства охорони здоров'я, ви можете обрати, як і де щепитися:
- у пункті щеплення, який розташований найближче до вас. Список можна знайти на сайті МОЗ. Зателефонуйте туди напряму або уточніть адресу у свого сімейного лікаря. Немає значення, де ви приписані, чи де територіально знаходиться ваш сімейний лікар.
- у пунктах масової вакцинації. Де вони розташовані у Києві та інших містах - підкаже національна медична інформаційна система Helsi. Також на цьому сайті можна записатися на вакцинацію онлайн - за наявності в обраному вами пункті такої опції та вільного часового слота. Цей варіант добре працює у київському центрі масової вакцинації у МВЦ біля станції метро Лівобережна.
- мобільною бригадою. Така опція доступна колективам, кількістю понад 50 людей, та маломобільним громадянам. Для цього потрібно звернутися до контакт-центру МОЗ.