Про підвищення пенсій протягом 2022 року

Дата: 07.02.2022 12:03

Новий рік несе нам нові надії на краще завтра. Звісно, пенсіонери також розраховують на поліпшення своїх фінансових справ 2022-го. Наскільки реальними є ці сподівання? На жаль, ми живемо не в настільки фінансово благополучній країні, щоб розраховувати на карколомні кроки влади на шляху підвищення пенсій. Проте прогресивний поступ у цьому питанні зберігатиметься й надалі. Зокрема на 2022 рік календар підвищення пенсій передбачає:

З 01.01.2022

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2021 № 1052 проведено перерахунки пенсій у зв’язку з втратою годувальника, призначених відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Забезпечено встановлення мінімального розміру пенсійної виплати кожному з непрацездатних батьків та дружині (чоловіку) загиблих, померлих (таких, що пропали безвісти) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, на рівні 7 800. Всього в області збільшено пенсійні виплати 157 особам.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 «Про внесення змін до постанов КМУ від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886» проведено перерахунки пенсій по інвалідності, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, а також пенсій по втраті годувальника за осіб з їх числа. У разі доцільності пенсії обчислено виходячи з заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2021 року, обчисленої за формулою, встановленою пунктом 9-1 постанови КМУ від 23.11.2011 №1210.

Після визначення показника середньої заробітної плати за 2021 рік та середньомісячного коефіцієнта заробітної плати станом на 01.01.2022, у разі доцільності, буде проведено відповідний перерахунок призначених раніше пенсій даній категорії, а також в автоматизованому режимі будуть перераховані пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за датою звернення з 01.01.2022 року.

З 01.03.2022

Перерахунки пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (осучаснення заробітної плати з якої проводиться розрахунок пенсії відповідно до статті 27 Закону, так звана індексація). Проект Постанови передбачає коефіцієнт підвищення у розмірі 1,14.

З 01.04.2022

Відповідно до норм частини 5 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунки пенсій тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим-третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. А саме, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислено пенсію, або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії з урахуванням набутого страхового стажу та заробітку, я кого призначено (перераховано) пенсію.

3 01.10.2022

Запроваджено доплату у розмірі 300 грн для пенсіонерів, старших за 70 років.

З 01.07.2022, з 01.10.2022, з 01.12.2022

Підвищення пенсій у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Згідно із законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум для непрацездатних встановлено з 01.07.2022 на рівні 2027 грн., з 01.12.2022 – 2093 грн. Мінімальна заробітна плата з 01.10.2022 зросте до 6700 грн.

Перерахунок пенсій з 01.07.2022, з 01.10.2022 та з 01.12.2022 стосуватиметься непрацюючих осіб та осіб в складі пенсійної виплати яких є надбавки та підвищення, що розраховуються з мінімального прожиткового мінімуму (пенсія за особливі заслуги, підвищення донорам, підвищення ветеранам війни тощо).

Передбачається, що внаслідок запровадження запланованих на наступний рік підвищень  середня пенсія на кінець 2022 року становитиме 4533 грн і на 15% перевищуватиме фактичний прожитковий мінімум.

Начальник відділу обслуговування

громадян № 5 (сервісного центру)

Головного управління

Пенсійного фонду України                                        Вікторія КАРАСЬОВА