НЕБЕЗПЕКА СКАЗУ
До уваги населення:
НЕБЕЗПЕКА СКАЗУ
Золотоніський районний відділ ДУ «Черкаський обласний центр контролю профілактики хвороб МОЗ України» застерігає:
Епідемічний прогноз щодо захворюваності людей на сказ залишається неблагополучним, враховуючи труднощі регулювання чисельності бездомних тварин у населених пунктах і диких тварин у мисливських та лісових угіддях.
За 6 місяців поточного року в області на території 7-ми територіальних громад зареєстровано14 випадків сказу серед тварин, зокрема, серед собак - 6, котів - 5 , лисиць -3, проти 15 випадків у 2022 році.
Кількість осіб, які звернулись за антирабічною допомогою внаслідок нападу тварин, збільшилась на 8,4% (з 814 випадків за аналогічний період минулого року до 882).
Зокрема, по територіальних громадах Золотоніськуого району за цей же період звернулись за антирабічною допомогою:
- на території Гельмязівської, Золотоніської, Зорівської, Вознесенської, Новодмитрівської, Піщанської громад - 28 осіб проти 20 в минулому році;
- на території Драбівської, Шрамківської та Великохутірської громад - 26 осіб проти 18 в минулому році;
- на території Іркліївської та Чорнобаївської громад -22 особи проти 17 в минулому році.
Антирабічні щеплення було призначено в загальному по області 104-м особам, що становить 33,6% від звернень за антирабічною допомогою.
Від призначених щеплень відмовилось дві особи в Золотоніському та Черкаському районах.
Результати моніторингу за наданням антирабічної допомоги свідчать, що антирабічна вакцина станом на 01.04.2023 наявна в усіх травматологічних кабінетах медичних закладів області.
Нагадаю, що потрібно пам’ятати завжди :
Сказ - це особливо небезпечна хвороба тварин і людей, яка завжди закінчується смертю. Збудником сказу є вірус, що вражає центральну нервову систему. Вірус виділяється з хворого організму тільки зі слиною. Зараження відбувається через пошкоджені шкірні покрови або слизові оболонки під час укусу або ослиненні.
Незначна роль домашніх собак в поширенні сказу пояснюється проведенням їм обов’язкових щорічних щеплень проти сказу.
Причинами довготривалої епізоотії є незадовільна робота по регуляції чисельності лисиць та не проведення їм профілактичних щеплень проти сказу з допомогою харчових приманок. Прогноз зі сказу залишається дуже несприятливим.
Вірус в слині хворої тварини з'являється за 10 днів до появи клінічних ознак захворювання. Ось чому за тваринами, які нанесли укуси людям, необхідно проводити ветеринарний нагляд протягом 10 днів з моменту укусу для визначення його безпечності по сказу.
Для попередження зараження цією страшною хворобою необхідно уникати контакту з невідомими та хворими тваринами.
Якщо все-таки стався укус твариною, необхідно:
- поверхню рани негайно рясно промити водою з милом, краї рани обробити спиртом або настоянкою йоду;
- негайно звернутися за медичною допомогою до місцевого медичного працівника, а він при необхідності направить до травматолога;
- сприяти проведенню 10-денного ветеринарного нагляду за твариною, що нанесла укус;
- невідкладно прийняти повністю курс щеплень проти сказу, якщо такий був призначений лікарем травматологом.
Протипоказань проти щеплень немає. Їх можна робити також немовлятам, вагітним жінкам та людям похилого віку. Препарати для щеплень виділяються безоплатно.
Основним і найбільш радикальним заходом щодо запобігання захворюваності на сказ звичайно є ліквідація хвороби серед тварин - носіїв і джерел збудника інфекції шляхом регулювання чисельності хижих звірів, знищення бродячих собак, котів та суворого виконання правил утримання домашніх тварин. Власники собак зобов’язані щорічно реєструвати їх та робити їм профілактичні щеплення проти сказу. Бажано також проводити щеплення і котам.
БУДЬТЕ ОБАЧНИМИ та ОБЕРЕЖНИМИ!
БАЖАЮ ВСІМ ЗДОРОВ’Я
Завідувач відділення епідеміологічного
нагляду (спостереження)
за інфекційними захворюваннями Лідія СКИБА