Дитина, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Дата: 04.10.2023 21:40

Дитина, що постраждала внаслідок  воєнних дій

та збройних конфліктів

Підстава - Постанова КМУ від 5 квітня 2017 р. № 268

Статус -  статусу дитини, яка постраждала внаслідок

воєнних дій та збройних конфліктів;

Порядок - Порядок надання статусу дитини, яка

постраждала внаслідок воєнних дій та збройних

конфліктів, затверджений постановою КМУ

від 5 квітня 2017 р. № 268

Хто має право на статус?

Дитина, (особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягла 18 років (повноліття)), яка внаслідок воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації:

1) отримала поранення, контузію, каліцтво;

2) зазнала фізичного чи сексуального насильства;

3) була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

4) залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

5) незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;

6) зазнала психологічного насильства.

Хто надає статус?

Орган опіки та піклування

• за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи;
  • за місцем звернення, якщо місце проживання/перебування дитини не задеклароване/ не зареєстроване або задеклароване/зареєстроване на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій Російською Федерацією;
  • за місцем виявлення такої дитини місцевими органами влади.

Хто може звертатись?

• Законний представник дитини (батьки, прийомні батьки, опікуни, піклувальники, вітчим, мачуха тощо);
  • Родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра) або представник органу опіки та піклування;
  • Дитина, якій виповнилося 14 років, має право самостійно  подати документи.

Якщо дитина, яка має право на отримання статусу, залишилася без батьківського піклування, а догляд за нею тимчасово здійснюється родичами або іншими особами (сусідами, знайомими) документи готуються службою у справах дітей за місцем виявлення такої дитини.

Які документи необхідні?

До служби у справах дітей подається заява про надання статусу, згода на обробку персональних даних і засвідчені в установленому порядку копії наступних документів:

-свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;

-документу, що посвідчує особу заявника;

-документу, що підтверджує повноваження законного представника дитини або родинні стосунки між дитиною та заявником;

-довідки про взяття дитини на облік як ВПО (у разі наявності);

- паспорта громадянина України або для виїзду за кордон (в тому числі у формі - е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон, у разі наявності);

- витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

У разі відсутності відомостей про реєстрацію місця проживання/перебування дитини доказами підтвердження місця проживання можуть бути наступні документи:

-  відомості, які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

- документи про право власності батьків або дитини на рухоме чи нерухоме майно;

- свідоцтво про базову загальну середню освіту;

- атестат про повну загальну середню освіту;

- документ про професійно-технічну освіту;

- табель успішності;

- учнівський квиток;

- медичні документи;

- свідоцтво про народження дитини.

Залежно від обставин, у зв’язку з якими надається статус, додатково подаються такі документи:

• виписки з медичної картки дитини або консультаційного висновку спеціаліста;
  • копія заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення або про залучення дитини до провадження як потерпілого;
  • копія витягу з ЄРДР про відкриття кримінального провадження (незалежно від результатів досудового розслідування) за зазначеною заявою;
  • копія висновку експерта за результатами судової експертизи (за наявності) (щодо фактів фізичного, сексуального насильства щодо дитини внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів);
  • висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах;
  • копія посвідчення з написом “Посвідчення члена сім’ї загиблого”;
  • копії свідоцтва про смерть та документа, що підтверджує загибель внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів  батьків дитини або одного з них із числа цивільних осіб.

Відсутність документів передбачених Порядком є підставою для відмови. Відмова у наданні статусу може бути оскаржена в суді.

Строки:

Рішення про надання/відмову в наданні статусу приймається протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви про надання статусу.

Підстави для скасування статусу:

У разі встановлення недостовірних відомостей у поданих документах або непідтвердження обставин, у зв’язку з якими надано статус, в ході досудового розслідування чи судового розгляду кримінального провадження, статус скасовується.

Рішення про скасування статусу може бути оскаржено в суді.

Досягнення особою повноліття не є підставою для скасування статусу.